בת ים

מדינת ישראל מעודדת את תהליך ההתחדשות העירונית בערים מובילות ברחבי הארץ, ובשנים האחרונות יש פרויקטים רבים לשיפור איכות חיי התושבים באזוריים עירוניים רבים. התחדשות עירונית היא שם כולל עבור תהליך לחידוש, חיזוק ובנייה מחדש של בניינים, שיפור תשתיות, ותהליך שנועד לחולל צמיחה והתפתחות של האזור. 

כדאי לדעת כי העיר בת ים נחשבת לאחת מהערים המובילות בקידום פרויקטים ותהליכים של התחדשות עירונית ופינוי בינוי. בשנת 2022 העירייה הוציאה היתרים ל-8 מתחמי פינוי בינוי בעיר, ועל פי נתוני הלמ”ס, בת ים נמצאת במקום הרביעי בישראל בכל הנוגע להיקפי התחדשות עירונית ותהליכי פינוי בינוי.

 

התחדשות עירונית ומנהלת התחדשות עירונית – עיריית בת ים

 

עיריית בת ים הקימה מינהלת התחדשות עירונית שתפקידה לעסוק במתן מידע לתושבי העיר וליזמים המעוניינים לבצע ולקדם תהליכי התחדשות עירונית ופרויקטים של פינוי בינוי בת ים. מינהלת התחדשות עירונית בבת ים אחראית על הנעת תהליכי ההתחדשות העירונית בעיר, קידום תוכניות וארגון המתחמים הקיימים שמיועדים לחידוש ולשיפור המרחב הציבורי והתשתיות העירוניות. בין היתר המינהלת להתחדשות עירונית בבת ים מונתה להובלת תהליכים תכנוניים, פיזיים וחברתיים על מנת לשפר את איכות החיים של תושבי העיר, במיוחד בשכונות הוותיקות.

מינהלת התחדשות עירונית בעיריית בת ים מספקת את השירותים הבאים:

 • מידע וייעוץ לתהליכי התחדשות עירונית כולל תמ”א 38 ופינוי בינוי בת ים.
 • ארגון ימי עיון וכנסים כחלק מפעולות ההסברה לתושבים.
 • סיוע בהתארגנות לבעלי הנכסים ושמירה על האינטרסים שלהם.
 • שמירה על היבטים חברתיים, קהילתיים וסביבתיים בפרויקטים השונים.
 • בדיקת היתכנות ליזמים ולבעלי נכסים.
 • הובלת וקידום מתחמים המיועדים להתחדשות עירונית ופינוי בינוי.
 • ייעוץ משפטי לדיירים.
 • סיוע בפעולות גישור ליישוב סכסוכים.

 

מתחמי פינוי בינוי בת ים

 

על פי פרסומי מינהלת ההתחדשות העירונית בבת ים נכון לשנת 2024 יש מגוון מתחמי פינוי בינוי ברחבי העיר, ומטרת התוכניות השונות היא להרוס מבנים ישנים קיימים ולבנות במקומם בניינים חדשים ומודרניים עם תשתיות משודרגות, כולל פיתוח סביבתי מתקדם, פיתוח נוף, הקמת מוסדות ציבור ועוד. ראוי לציין כי מתחמי הפינוי בינוי בבת ים ממוקמים במרחק קצר ממתחמי התעסוקה המובילים בראשון לציון ותל אביב, והדיירים נהנים מקרבה למרכז ומנגישות למסלול הקו אדום של הרכבת הקלה.

נכון לשנת 2024 יש תוכניות מאושרות ותוכניות שהופקדו בוועדה המחוזית למתחמי פינוי בינוי כגון:

 • מתחם שפרבר בת ים.
 • מתחם שער יוספטל.
 • מתחם מטרו דרום – קוממיות.
 • מתחם חלמית.
 • מתחם הרב לוי.

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיריית בת ים אישרה בחודש מאי 2024 2 תוכניות גדולות להתחדשות עירונית במתחם חלמית הממוקם בצפון העיר (1,839 יחידות דיור) ובמתחם הרב לוי (1,700 יחידות דיור). בנוסף, הוועדה המקומית אישרה לאחרונה את התוכנית למתחם שער יוספטל שבה מתוכננת בניית 1,175 יחידות דיור. ראוי לציין כי בכל התוכניות שאושרו לאחרונה יש עירוב שימושים, כלומר התוכניות מבוססות על תמהיל עדכני של בנייני מגורים, תעסוקה ומסחר (שימושים שונים).

 

פינוי בינוי למתחמי תעשייה ומסחר בבת ים

 

מינהלת התחדשות עירונית בבת ים מקדמת בנוסף למתחמי הפינוי בינוי למגורים גם פרויקטים של פינוי בינוי למתחמי תעשייה ומסחר. יש מספר תוכניות מאושרות ותוכניות שהופקדו בידי הוועדה המחוזית לקידום ולביצוע של מתמחי תעשייה ומסחר חדשניים ורחבי היקף, בהם יש עירוב שימושים. כלומר, קידום תוכניות פינוי בינוי באזורים מסחריים ישנים הכוללים עירוב שימושים ושילוב נכון וחכם בין מבני מסחר, משרדים ותעסוקה לבין מבני מגורים ומתקני נופש ופנאי, וכך יוצרים תנועה מתמדת של לקוחות ומעודדים יזמים לפתוח עסקים חדשים במתחם. 

בואו להכיר את הפרויקטים המובילים בבת ים של קבוצת צרפתי שמעון. למידע נוסף ויצירת קשר בנושא והתחדשות עירונית בבת יום ובערים אחרות לחץ כאן.

כתבות נוספות

  כל השדות המסומנים בכוכבית הם שדות חובה

  צרפתי בפארקצרפתי בנאות הדריםצרפתי SEA&PARKצרפתי GARDEN