הסכם מכר

עסקת מקרקעין כמו רכישת דירה למגורים מהווה את העסקה הכלכלית הגדולה והמשמעותית ביותר בחיי רוב הישראלים. לכן, אין להקל ראש בעת רכישת דירה חדשה, וחשוב לבחון היטב ולקרוא את כל האותיות הקטנות בהסכם המכר כדי להפחית סיכונים בצורה דרסטית ולהימנע מאסון כלכלי.

מה זה בדיוק הסכם מכר מקרקעין? מה החוק קובע בנושא חוזה מכר? מה היתרונות של חוזה מכר בעת רכישת דירה מקבלן? מה חייב להופיע בחוזה? מה צריך לדעת לפני חתימה על הסכם מכר? כל זאת ועוד במדריך העדכני לשנת 2024 שהמומחים של קבוצת צרפתי שמעון הכינו עבורכם.

מה זה הסכם מכר?

הסכם מכר נועד להסדיר עסקת מקרקעין מסוג מכירה – קנייה של נכס מקרקעין כלשהו כמו דירת מגורים. ההסכם מאגד בתוכו שורה ארוכה של סעיפים הנוגעים להיבטים כלכליים ומשפטיים לכל אחד מהצדדים המעורבים בעסקת המקרקעין, ואחת ממטרות החוזה היא לשמור על הזכויות והאינטרסים של שני הצדדים ביניהם נערך ההסכם.

באופן כללי, הסכם מכר נחתם בין המוכר לבין הקונה, והחוזה קובע כי לאחר תשלום התמורה הכספית במועדים שנקבעו בין הצדדים, המוכר יעביר את זכויות הבעלות והחזקה שלו בנכס המקרקעין לידי הקונה, וכל צד המעורב בהסכם מתחייב לשאת בתשלומי המס ובתשלומים השוטפים, כפי שנקבע בחוזה המכר.

האינטרס של הקונה הוא לקבל דירה נקייה משעבוד, עיקול או פגם כלשהו אחר, ולמעשה החוזה מאפשר לו לקבל את החזקה המלאה בנכס. האינטרס של המוכר הוא לקבל את מלוא התמורה במועד שנקבע ולהבטיח כי לקונה לא תהיה עילה להגיש תביעה נגד המוכר.

בכל עסקה שבה רוכשים דירה חדשה מקבלן חייבים לחתום על חוזה מכר מסודר ומפורט וכך הקונה ממזער סיכונים ונהנה מעסקה בטוחה ונוחה.

מה הוא חוק המכר (דירות)?

חוק המכר (דירות), התשל”ג-1973 הוא אחד מחוקי המפתח הרלוונטיים ביותר להגדרת הסכם מכר. החוק מגדיר מושגים כמו מכירה, מוכר וקונה, ובנוסף החוק קובע כי הסכם המכר הוא הסכם בעל תוקף משפטי מחייב שנועד לקבוע את מערכת היחסים בין המוכר לבין הקונה בעת עסקת מכירת וקניית נכס מקרקעין.

מה צריך לדעת לפני שחותמים על הסכם מכר?

להסכם מכר יש חשיבות מכרעת בעסקת מקרקעין, לרבות עסקה לרכישת דירה חדשה מקבלן. ברוב המקרים הקבלן מכין את חוזה המכר בעזרת עורכי הדין מטעמו, לכן אין לוותר על ייעוץ וליווי משפטי הניתן ע”י עורך דין מקרקעין. עו”ד שמכין את החוזה הוא עו”ד שמתמחה במקרקעין ויש תמיד אופציה לרוכש להיוועץ עם עו”ד חיצוני.

ההסכם מעגן זכויות וחובות של שני הצדדים המעורבים בעסקת המקרקעין, ובהסכם זה חותמים הצדדים על המסמכים הדרושים להעברת הזכויות בנכס, כולל בקשה לרישום מקרקעין, שטרי מכר ושטרי העברת זכות שכירות מאומתים, ייפוי כוח להעברת הזכויות בנכס ובקשה לרישום הערת אזהרה.

דרישות חוזה מכר

חשוב לציין כי הסכם מכר מקרקעין חייב לכלול פירוט על מצב הדירה ומיקומה, הצהרות והתחייבויות מצד המוכר, הצהרות והתחייבויות מצד הקונה, לוח זמנים והיקפי התשלומים, הסדרת תשלומי מיסים ואגרות של שני הצדדים, ויש התייחסות גם להפרת החוזה ולצעדים שיינקטו בגין הפרתו.

היתרונות של הסכם מכר בקניית דירה מחברת נדל”ן

כאשר קונים דירה חדשה מחברת נדל”ן חשוב לוודא כי חותמים על חוזה מכר דירה שנערך על פי עקרונות וכללי חוק המכר, וכך הקונה מפחית סיכונים וזוכה ליתרונות נוספים. היתרונות לחתימה על הסכם מכר מול חבר הנדל”ן ממנה רוכשים את הדירה הינם:

  • הסכם בעל תוקף משפטי.
  • הגנה על האינטרסים והזכויות של הקונה.
  • הסדרת הבטוחות מחברת הבנייה.
  • מזעור סיכונים בעת רכישת דירה על הנייר.

קבוצת צרפתי שמעון היא חברה יזמית מתקדמת ומובילה בכל תחומי הבנייה, הן למגורים והן למסחר, תעשייה ומלונאות, בכל רחבי המדינה. החברה בונה חיים חדשים למשפחות ולזוגות צעירים וכל לקוח זוכה לשירות אישי המלווה ביחס חם, לדירות הנבנות בשיטות מתקדמות ובחומרי בנייה איכותיים ועמידים ולמענה מקצועי מהיר בכל בקשה. למידע נוסף ולייעוץ מקצועי בנושא הסכם מכר הנכם מוזמנים לפנות לנציגי השירות של קבוצת צרפתי שמעון.

כתבות נוספות

    צרו קשר בנוגע לפרויקט